Vzácné tisky, prvotřídní nábytek, díla malířů zvučných jmen a diamantový prsten. To vše nabídla Galerie a aukční dům Arthouse Hejtmánek ve dvou stech položkách Večerní aukce dne 10.12. 2019. Večer plný umění okořenily napínavé licitační souboje hned u několika děl a účastníci v sále i na telefonu se tak stali svědky i několika aukčních rekordů. Jako překvapení si Arthouse Hejtmánek připravil hudební ukázku na unikátní kubistické housle.
Londýn před požárem a po požáru
Hned v úvodu aukce se prodalo dílo Anthonise Van Dycka – Le Cabinet des plus beaux Portraits De plusieurs Princes et princesses, hommes illustres, fameux peintres et autres z roku 1728. Soubor 170 propracovaných portrétních leptů ve skvělé sběratelské kondici vydražil nový majitel za 297 600 Kč. Následoval jej dřevořez Krista na kříži se třemi anděly od Albrechta Dürera, který z pouhých 8000 Kč vystoupal na 33 480 Kč. Na řadu přišel řadu lept věhlasného Václava Hollara – Londýn před požárem a po požáru. Václav Hollar se proslavil v Anglii, Antverpách a Frankfurtu nad Mohanem a jeho díla sbírají na aukcích v New Yorku a v Londýně nesmírně zajímavé aukční výsledky. Z 35 000 Kč vystoupal lept Dva pohledy na Londýn – před požárem a po požáru na 148 800 Kč, což je dosavadní rekord za Hollarovu jednotlivou grafiku (zdroj: artplus). Strmý nárůst zaznamenalo i dílo Homo homini lupus profesora Maxmiliána Pirnera, které z pouhých 28 000 korun vyskočilo na 186 000 korun. Jedná se o atraktivní kvašovou studii k akvarelu, jež je nyní ve sbírce Národní galerie.
Další souboj o Talaškino
Napětí v sále vystoupalo během neobyčejně lítého boje dvou zájemců na telefonu, kteří dražili lot 95 – Krabičku dle návrhu kněžny Marie Teniševové z dílny uměleckého sdružení Talaškino. Ornamentální dřevěnou krabičku získal zájemce na telefonu za rekordních 682 000 Kč. Přepsal tak dosavadní rekord Krabičky z roku 1905, která se v roce 2018 vydražila v Arthouse Hejtmánek za 496 000 Kč. Ani druhá z nabízených krabiček nezůstala bez povšimnutí a prodala se za 210 800 Kč. Umělecké předměty z dílen Talaškino tak potvrdily svůj výjimečný sběratelský a aukční potenciál.
První Špála přes deset milionů
Obraz Koupání, který se stal tváří Večerní aukce, byl pravděpodobně nejsledovanější položkou celého večera. Stejně jako v případě boje o Talaškino se utkali dva zájemci na telefonu. Po napínavé licitační přestřelce posunuli dosavadní rekordní částku za dílo Václava Špály na 10 540 000 Kč. Václav Špála, který byl nucen akademii opustit, protože: „pracoval po celý rok mimo školu a směřoval k odchylným, v rámci školy neležícím uměleckým cílům“, tak dosáhl více než náležitého ocenění svého malířského rukopisu a připsal si v Arthouse Hejmánek aukční rekord.
Rekordní váza
Sběratelsky atraktivní kubistické vázy dle návrhu Vlastislava Hofmana prokázaly, že jejich krása vyniká nadčasovostí a že dokáží stále lámat aukční rekordy. Kubistická váza, která je ve sborníku Artěl z roku 2009 označena jako “Hraněná” posunula laťku Hofmanových váz za pouhého půl roku na dvojnásobek rekordní částky! Původní rekord tak přepsala z 410 000 Kč na 868 000 Kč. Druhá z kubistických váz se rovněž prodala za zajímavých 384 400 Kč.
Čtyři proti všem
Velkoformátové dílo Květy Válové z roku 1968 – Čtyři proti všem, reflektující pravděpodobně událost z 18. října 1968, respektive odvahu čtyř poslanců, kteří hlasovali proti smlouvě se Sovětským svazem legalizující „dočasný“ pobyt vojsk v zemi, dosáhl dalšího cenného vítězství. Dílo galerijních i lidských kvalit prokázalo naplno svůj potenciál a prodalo se v aukci za 2 480 000 Kč. Posunulo tak rekord Květy Válové o milion a půl. Čtyři postavy, ale tentokrát “Pri stole” od Milana Paštéky si připsaly rekord krátce po Květě Válové. Malbu Pri stole získal zájemce za 744 000 korun a stanovil tak další autorský rekord během Večerní aukce. Milan Paštéka rovněž patřil mezi kritiky socialistického režimu a odmítal podřizovat umění politickému režimu. Vynikal introspektivními náměty a vytvářel kompozice plné tichého napětí mezi figurami.
/Květa Válová – Čtyři proti všem, foto: Arthouse Hejtmánek/
Nováček v aukci
Naprostou novinkou v aukčním prostředí se stala díla architekta Františka Maria Černého. Surrealistický výjev “Bez Názvu” se vydražil za částku přes 52 tisíc korun, Krajina s aktem bezmála za 41 tisíc a Abstraktní kompozice vynesla přes 68 tisíc korun. Celkem se díla Františka Marii Černého prodala ve Večerní aukci 2019 za více než 207 tisíc korun. Prozatím nemají tato díla žádná srovnání a jedná se o naprosté sběratelské unikáty.
Největší Lada, nejdražší diamantový prsten a zlatá medaile
Nového majitele získala i kresba Vánoce – Štědrý den (1937) od Josefa Lady s typickými motivy tradičních českých Vánoc. Rozměrem dosud největší dílo, jaké se zatím na našem aukčním trhu objevilo, odklepl licitátor za 1 612 000 korun. Jedná se o zcela první verzi takto uspořádaných vánočních motivů.
Mezi šperky se nejvýše vyvolávanou položkou stal prsten s pětikarátovým diamantem. Nádherný kus výjimečné čistoty se s finální cenou 1 116 000 korun ukázal jako dosud nejdráže prodaný prsten na domácím aukčním trhu.
Bitva nastala i o zlatou medaili, udílenou za “horlivou službu” ruským carem Alexandrem I. Vzácná plaketa se zastavila až na 1 364 000 korunách. Její mimořádnou vzácnost dokazuje naprostá absence v aukcích západní Evropy a USA.
/Josef Lada: Vánoce – Štědrý den, foto: Arthouse Hejtmánek/
Poděkování
Srdečně děkujeme všem účastníkům aukce, kteří se podíleli na vytvoření mimořádné atmosféry našeho kulturního večera s uměním. Celkem se vydražila díla za 37 887 580 korun. Arthouse Hetmánek Vám přeje mnoho příjemných chvil s uměním a těšíme se na setkání při dalších aukcích.
Napsat komentář