Jan Mikulka ve svých zátiších rozehrává s divákem hru reality a iluze prostoru. Instalace objektů při přípravě zátiší pro obraz zabírají několik metrů čtverečních, aby nakonec objekty z divákovy perspektivy působily na plátně přesně tak, jak autor zamýšlel. Samotné zobrazené objekty pak tvoří komplexní vizuální matrici vztahů mezi vybranými objekty samými, autorem a jeho záměrem vůči publiku.
Jan Mikulka, malíř, absolvent ateliéru profesora Zdeňka Berana na pražské AVU dosáhl velkého uznání v zahraničních soutěžích a jako jeden z mála českých malířů přijímá zakázky od vysoce postavených zákazníků z Velké Británie nebo Perského zálivu.
Protože umělec tvoří převážně na zakázku, nesetkáváme se s jeho díly příliš často na otevřeném trhu s uměním. O to více nás těší, že jeden z Mikulkových obrazů Vám můžeme nabídnout v nadcházející aukci. Jedná se o obraz Zátiší s limetkami II.
Jan Mikulka ve večerní aukci
Jan Mikulka. Zátiší s limetkami II. Vyvolávací cena 380 000 CZK.
V Mikulkově Zátiší s limetkami II vidíme jasný odkaz k starým mistrům, třeba k holandským malířům zátiší, jako je Willem Claesz Heda (1593-1682), nebo Peter Claesze (1597-1660). V umělcově strohé koncepci zátiší pak lze pozorovat vlivy velkého španělského mistra Francisco de Zurbarana (1598-1654). Kromě analogií se starými mistry je v obrazu Zátiší s limetkami II i jasně patrný odkaz k fotografii. Čistotou kompozice, prací s odrazem a zrcadlením jsme směřováni k dílu Hiroshi Sugimota a k Mikulkovým vlastním obrazům z let 2014-2015 (série Voda).
Mikulka opakovaně uspěl na BP National Portrait Awards v Londýně – nejprestižnější soutěži portrétistů na světě, kterou každoročně pořádá londýnská National Portrait Gallery. Na výstavu autorů z celého světa, byl jeho portrét v konkurenci 2 500 děl nejenom vybrán, ale mezi padesáti vystavenými díly byl nakonec oceněn cenou diváků. Výstavu si v Londýně přišlo prohlédnout více než půl milionu návštěvníků.
Kromě tohoto ocenění získal Jan Mikulka v roce 2013 cenu Královské společnosti portrétních malířů za autoportrét, s nímž se účastnil výstavy Self v londýnských Mall Galleries. Na vernisáži této výstavy byla přítomna i sama královna. V roce 2013 se Mikulka objevil mezi finalisty další prestižní anglické malířské soutěže, The Threadneedle Prize. Následně byl pozván Královskou společností portrétních malířů k účasti na další portrétní výstavě v Mall Galleries.
Kromě Velké Británi uspěl Mikulka i ve Španělsku, kde v roce 2015 získal druhé místo z 3000 přihlášených autorů na soutěži Figurativas 15 pořádané MEAM muzeem v Barceloně. V současné době jeautor čekatelem na členství v Královské společnosti portrétních malířů Royal Society Of Portrait Painters a do své galerie v New Yorském Soho jej vybral pro rok 2020 Louis K. Meisel, který jako první zavedl pojem fotorealismus.
V příštím roce bude Jan Mikulka vystavovat s uznávaným New Yorským malířem Yigalem Ozerim v pražské galerii Cermak Eisenkraft. Na nová díla malíře, který si kdysi nebyl jistý svou další budoucností, se dnes musí čekat nejméně dvanáct měsíců.
Budeme-li hledat Mikulkovy inspirační zdroje, zavítáme do počátků malby zátiší pocházející z doby řeckořímské. Tehdy se ovoce, květiny nebo různé živé objekty objevovaly jako obsah druhého plánu v rámci nástěnných maleb, nebo fresek. Až v sedmnáctém století se Still Life poprvé stal plně přijímaným autonomním směrem. Původně platil za nejnižší příčku hierarchie žánrů, v posledních čtyř stoletích se ale stal vlivnou silou při formování vývoje malby obecně.
Srdečně zveme všechny milovníky umění na VEČERNÍ AUKCI 2018 již tradičně konanou v naší galerii v pražské čtvrti Bubeneč. Předaukční výstava bude probíhat v prostorách Arthouse Hejtmánek, Goetheho 17/2, Praha 6 od 19. 11. do 05. 12. 2018, (Po – Ne: 10.00 – 18.00)
Jsem velmi rád a potěšen, že krásné klasické umění nezmizelo, dík