Výstavou Avantgarda – Česká moderna 20. století (1900–1945) nás potěší Galerie Kooperativy. Přehlídka předních československých malířů a sochařů první poloviny 20. století je přístupná od konce února do půlky července 2025.
Vystavována jsou vesměs díla autorů narozených kolem 90. let 19. století. Jsou to umělci, kteří již zastávali nové, pokrokové, někdy až radikální názory na svět nového století. Tato generace je silně zastoupena malíři, sochaři, architekty i designéry. Po přelomu století ještě doznívá starý řád Rakousko-uherské monarchie, ale nastupuje nový, tolik očekávaný řád mladé republiky. Rytmus života se zrychluje, k opojení ze svobody se přidává rozčarování ze stále zřetelnějších společenských rozporů. Pod líbivým povrchem vře sociální neklid, který zasahuje i umělecký svět. Od počátku století se také prohlubovaly mezinárodní spory mezi nejsilnějšími evropskými státy, schylovalo se k novému rozdělení světa. Umění zkoumá a kriticky zobrazuje tradice a odkaz 19. století a formuje nové směry a vidění světa, přírody, společnosti a člověka.
„…je stále častěji slyšet vášnivé protesty umělců namířené proti vládě peněz, pokrytectví, lepší společnosti, měšťácké prostřednosti, povrchnosti snobismu a nekulturnosti oficiálních institucí.“ (Miroslav Lamač, Osma a skupina výtvarných umělců, 1988)
Ve sbírce Kooperativy najdeme opravdové skvosty z rukou našich umělců. Kurátoři, akcionáři a vedení firmy jako by vyslyšeli slova historika umění M. Lamače, že i finanční dům může poskytovat prostor a nemalou podporu umění a kulturnímu dědictví naší vlasti. Jména umělců, s nimiž se setkáme v této expozici, jsou veřejnosti známá a Arthouse Hejtmánek je ve svých tradičních aukcích opakovaně nabízí. Mezi jinými vystavenými se zde setkáváme s krajinami českými Jana Slavíčka nebo Václava Špály, s krajinami francouzskými Otakara Kubína – Coubina nebo Jana Zrzavého, připomeneme si zde École de Paris, ať už jmenovaným Coubinem, či pařížskými Čechy Karsem, Toyen, Štýrským a dalšími. Sochy Otto Gutfreunda, Jaroslava Horejce, Jana Štursy nebo Bedřicha Stefana nás přesvědčí o síle naší sochařské školy.
Umělci, kteří tvořili v první polovině 20. století v sopečném prostředí poznamenaném dvěma světovými válkami, dokázali vyjádřit své společenské postoje, a přitom vytvořit díla působivá krásou a vnitřním bohatstvím, které nás dnes uchvacuje. Zakládali skupiny a společenství sobě názorově a umělecky blízkých, což podporovalo jejich kreativitu a vytrvalost.
Kolekce sbírky Kooperativy je doplněna ze sbírek soukromých majitelů. Mezi vystavenými díly je i obraz Bedřicha Feuersteina Průhled na moře s lodí (kol.1920), který byl v nedávné době vydražen v Arthouse Hejtmánek.
V naší nadcházející aukci dne 5. června 2025 se mimo jiné můžete těšit na výjimečné dílo od Václava Špály nebo Otty Gutfreunda. Kompletní katalog k aukci uveřejníme koncem května!
Napsat komentář